Székhely:
9938 Szatta,
Fő u. 17.
Levelezési cím:
1145 Budapest,
Thököly út 114/a. I.em.4.
tel: (70) 326 5830
e-mail: tff@tff.hu
adószám: 18174762-1-18


  
1. Éghajlatváltozás

www.masfelfok.hu

2. Hőszigetelés

Hővezető képesség (λ, lambda): minél kisebb az érték, annál jobb hőszigetelő az adott anyag.

Hőszigetelő anyagok:
Kőzetgyapot: λ = 0,036 W/(m*K)
Polisztirol: λ = 0,04 W/(m*K)
Grafitos polisztirol: λ = 0,031 W/(m*K)
Szalma: λ = 0,045 W/(m*K)

Összehasonlításképpen egyes téglák hővezető képessége:
Vályogtégla: λ = 0,7 W/(m*K)
B 30-as tégla falazat: λ = 0,6 W/(m*K)
Porotherm 38: λ = 0,226 W/(m*K)

 

 

Lakások, épületek energiatanúsítványa

Mikor? Új építésű épületek használatba vételénél, lakáseladásnál vagy 1 éven túli bérbeadás esetén kötelező a tulajdonosnak/építtetőnek/eladónak elkészíttetni. Energetikai korszerűsítési pályázatoknál is gyakran előírják, a korszerűsítés előtt és utáni állapotra, ezzel igazolható az energiamegtakarítás.

Kivel készíttethetünk tanúsítványt? Az energiatanúsítást megfelelő jogosultsággal rendelkező gépészek, építőmérnökök és építészek végezhetik. A tanúsítványok egy központi nyilvántartásba kerülnek, amely elérhető az e-építés portálon keresztül is: https://entan.e-epites.hu

Besorolása 2016-ig egy betűvel (A-tól J-ig), 2016. január 1-től 2 betűvel jelölve. A “BB” szint az új építésű épületekre 2021-től kötelező, a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelel. Ehhez képest a legjobb “AA++”-os kategóriába sorolt épületek kevesebb mint fele annyi, a legrosszabb, “JJ” kategóriába soroltak pedig több mint ötször ennyi energiát fogyasztanak.

A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) felmérése alapján az átlagos magyar lakás “HH” besorolású, ami 3-4-szer több energiafogyasztást jelent, mint az új követelményszint. Az elmúlt években épült, legkésőbb idén átadott lakások jellemzően CC-sek, míg zöld hitel BB követelményszinttől indul. 

Hőszigetelés kalkulátor: https://vasarlocsapat.hu/_kalkulator/_hoszigeteles/hoszigeteles-kalkulator.shtml

ABLAKSZIGETELÉS házilag

Itt talál további információt:

https://www.facebook.com/AtalakuloKozossegek/posts/1643425775897350

https://okoszolgalat.hu/mit-teszunk/lakossagi-szolgaltatasok/szigeteles-fillerekbol/

3. Energiatudatos hűtés-fűtés

Kazánok

Kazán beszerzés további tanácsok:

2016-tól élő szabályozás alapján min 86% azaz kondenzációs gázkazán engedélyeztethető. A kihasználási fokot (egy átlagos időjárású évben elért tényleges, a leállási veszteségeket is tartalmazó éves hatásfok) nézzük, ne csak a névleges hatásfokot (utóbbi a teljes terhelés mellett folyamatosan működő kazánra jellemző). (A régebbi hagyományos kazánok a bevitt energia 55-75%-át hasznosítják, a modernebb kazánok hőhasznosítása már legalább 86%.)

Kazán karbantartás tanácsok:

- Ha egy kazán több levegőt használ el, mint amennyire a tökéletes égéshez szüksége van, akkor hatásfoka akár 5-10%-kal romlik. A feleslegesen beszívott hideg levegő felmelegedve a kéményen át (hő)veszteségként távozik.

- A fűtési rendszer portalanításával, radiátorok légtelenítésével 15%-os energiafelhasználás csökkenést is elérhetünk.Házilag: https://www.youtube.com/watch?v=aholu_CRs1k

Hőszivattyúk

https://elmuemasz.hu/egyetemes-szolgaltatas/tudnivalok/enegiahatekonysag/hoszivattyu

https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C5%91szivatty%C3%BA

https://www.rifeng-hoszivattyu.hu/hoszivattyu-tipusok

Levegő-víz hőszivattyú vagy más néven levegős hőszivattyú:

Levegőből nyeri ki az energiát (némi villamosenergia kell a működéséhez) és az energiával vizet melegít (hőenergia). Az ilyen hőszivattyú a levegőt beszívja majd egy levegő hőcserélőn keresztül lehűti azt és visszaengedi a lehűlt levegőt a környezetbe. Minél alacsonyabb a külső levegő hőmérséklete annál kevesebb hőenergia hasznosítható belőle. A COP teljesítménye kisebb, mint a víz-víz és föld-víz hőszivattyúké.

Előnyei: bárhova és egyszerűen-gyorsan telepíthető; kis helyigényű, a legolcsóbb hőszivattyú-típus. Könnyen illeszthető már meglevő fűtési rendszerhez.

Hátrányai: a külső hőmérséklettől függ a teljesítménye; alternatív fűtési rendszert igényelhet.

4. Fatüzelés

Miért energiapazarló és szennyező nedves fával fűteni?

A frissen kivágott fa 40-50% vizet tartalmaz. Égetésekor a víz elpárologtatása elnyeli a benne lévő energia felét. A víz lecsapódik a kéményben, oldja a füstgázokat és az így keletkező savak tönkreteszik az egész fűtési rendszerünket, és a kéményt.

Energiatakarékos és tiszta fűtés fával – tanácsok: http://www.futsokosankampany.hu/

Szilárd tüzelésű kazánok – szigorúbb szabályozás:

2020-tól szigorodnak a legfeljebb 500 kW mért hőteljesítményű központi fűtést kiszolgáló szilárd tüzelésű kazánok, 2022-től a legfeljebb 50 kW névleges hőteljesítményű egyedi helyiségfűtő berendezések környezettudatos tervezésére vonatkozó forgalombahozatali és használatbavételi követelmények is.

Ennek értelmében a nyitott égésterű, szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezések szezonális helyiségfűtési hatásfoka nem lehet 30%-nál kisebb, zárt égésterű berendezések szezonális helyiségfűtési hatásfoka nem lehet 65%-nál, pellettel működő berendezések esetén 79%-nál kisebb.

Az új rendelet szigorú követelményeket támaszt a kibocsátott por (PM-kibocsátás) mennyiségére, a kibocsátott gáznemű szerves vegyületek mennyiségére, a kibocsátott szén-monoxid mennyiségére és a kibocsátott nitrogén-oxidok mennyiségére is. Nyitott égésterű berendezések esetén a PM kibocsátás 50mg/m3-nél, zárt égésterű berendezések esetén 40 mg/m3-nél, pelletté préselt faanyaggal működő egyedi helyiségfűtő berendezéssek esetén 20 mg/m3-nél nem lehet nagyobb. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak ún. öko-tűzterek lesznek engedélyezhetőek 2020-tól központi fűtést kiszolgáló kazánok, 2022-től egyedi helyiségfűtő berendezések esetén.

http://www.futsokosankampany.hu/a-tuzeloberendezesekkel-kapcsolatosan-a-haztartasokat-is-erinto-jelenlegi-es-varhato-szigorodo-szabalyozas

TŰZIFÁT CSAK OKOSAN 10 PONTJA (NÉBIH , portal.nebih.gov.hu)

  1. Lehetőleg a nyár elején vegye meg tűzifáját!
  2. Ha van elég helye és pénze, már az előző nyáron vegye meg tüzelőjét!
  3. A kínált, de az Ön számára ismeretlen fafajú tüzelőnek nézzen utána, kérje szakember segítségét.
  4. Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
  5. Ha tömegre vásárol tűzifát, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért; mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
  6. Csak olyan számlaképes értékesítőtől vásároljon, aki/amely a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít.
  7. Győződjön meg az adott tűzifa egységcsomag tényleges faanyagtartalmáról és annak egységárát hasonlítsa össze más kereskedők által kínált hasonló termékek árával.
  8. Takarással védje a tüzelőjét a csapadéktól, de oldalról hagyja szellőzni!
  9. Ha száraz fával fűt, akár 30 %-ot is spórolhat, ami nagyon jó megtérülésnek számít!
  10. Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett és az eladó nem hajlandó egyeztetésre, ŐRIZZE MEG az eladótól kapott bizonylatokat és ÍRJA MEG panaszát a NÉBIH-nek (Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.), de javasolt értesíteni a fogyasztóvédelmi hatóságot is.

Fűts okosan: A környezetbarát tüzelés 10 parancsolata

  1. Fűtési és meleg víz előállítási igényemnek és lehetőségimnek megfelelő, a lehető legkörnyezetbarátabb tüzelőberendezést telepítem otthonomba.
  2. A tüzelőberendezést és a hozzá tartozó kéményrendszert szakember segítségével helyezem üzembe.
  3. Felelős erdőgazdálkodásból származó tűzifát vásárolok.
  4. A tűzifát időjárásálló tűzifatárolóban szárítom legalább 12 hónapig.
  5. A tüzelőberendezést környezetbarát módon rakom meg és gyújtom be.
  6. A tüzelés során biztosítom a szükséges égéslevegőt.
  7. Gondoskodom otthonomban a megfelelő hőszigetelés kialakításáról.
  8. A tüzelőanyaggal takarékoskodom, a hőmérsékletet a takarékosság figyelembe vételével állítom be.
  9. Gondoskodom a tüzelőberendezés és a kémény rendszeres, szakember által történő felülvizsgálatáról és karbantartásáról.
  10. Soha nem égetek hulladékot, PET-palackot, kezelt fát, bútorlapot, színes papírt, ruhát vagy üzemanyagot.
5. Melegvíz-készítés, háztartási nagygépek

Konyhai, fürdőszobai energia- és víztakarékos tippek (sütés-főzés, mosás-mosogatás):

http://kislabnyom.hu/hir/fozes-es-etelek

http://kislabnyom.hu/kislabnyom-tippek-gyujtemenye

Összefoglalva:

Víztakarékosság a fürdőben: víztakarékos egykaros ill. légkeveréses csapfej vagy perlátor; zuhanyzás fürdés helyett; kis-és nagyöblítéses WC, csöpögő csap javítása, szürkevíz hasznosítás

Víztakarékosság a konyhában: vízmelegítés (bojler) 40-50 C-ra 60-80 C helyett, mosogatás álló/folyó vízben, áztatás

Energiatakarékosság a fürdőben: mosás: telepakolva vagy féltöltet programmal, modern mosószerek: már kevesebb kell és alacsonyabb hőmérsékleten hatnak, vízlágyító (mosószóda) vagy előáztatás segít; mosógép karbantartás: szűrőbetét tisztítás, ecetes átmosás. Vasalás: teregetéssel minimalizáljuk, ne nedves ruhát vasaljunk, a magasabb hőt igénylőket utoljára vasaljuk; fertőtlenít és energiatakarékos is a szabad levegőn-napon szárítás.

Energiatakarékosság a konyhában:

  • sütés-főzés: ne főzzük agyon, inkább párolva vagy nyersen; edény és főzőlap mérete egyezzen; jó hővezetésű edények (üveg és kerámia inkább mikróba); kis lángon forraljuk; sütés-főzés végén használjuk ki a tartalékhőt; kuktával puhítással időt és energiát spórolhatunk.
  • A hőveszteség elkerülése érdekében főzéskor a lábasokra és fazekakra használjunk fedőt.
  • Sütéskor a sütő ajtaját ne nyissuk ki gyakran, ne szökjön ki a hő.
  • Tanulmányozzuk az élelmiszer-kilométerek, ökolábnyom, vízlábnyom fogalmakat a klímatudatos döntéshez.
  • Konyhai nagygépek: hűtőt kapcsoljuk ki ha több napra elmegyünk, hűvös helyen álljon/ne érje nap lehetőleg, rendszeres rácstakarítás, hűtőhőmérő, elég a +5C, fagyasztó: -18C, vizes/meleg ételt ne rakjunk be, hűtőben a fagyasztott ételek felengedése, hűtőszigetelés és (ön)leolvasztás; tartósítás a fagyasztó helyett vagy télen a kinti fagy kihasználása.

Támogatóink